البیان

پیامبر اعظم صلّى‌الله‌علیه‌وآله: آن کس که خود را بر مسلمانان مقدم بدارد، در صورتى که مى‌داند در میان مردم کسى برتر از او وجود دارد، به خدا و رسولش و به مسلمانان خیانت کرده است.

حکایت مرحوم دربندی و ملاقاتش با مرحوم شیخ انصاری

پندها و حکایت‌های اخلاقی آیت الله ناصری دولت آبادی

نویسنده : حکایات اخلاقی از سخنرانی‌های آیت الله ناصری دولت‌آبادی
حکایت مرحوم دربندی و ملاقاتش با مرحوم شیخ انصاری
حکایت مرحوم دربندی و ملاقاتش با مرحوم شیخ انصاری

مرحوم دربندی ملا و مجتهد مسلم در زمان شیخ انصاری بود و خیلی علاقمند به حضرت ابا عبد الله بود بعد می گفتند که ایشان از نجف آمده بود کربلا بالا سر حضرت ابا عبد الله این غرفه های ضریح را گرفته بود و قرآن هم به یک دستش و می گفت : یا اباعبد الله ، قسم می دهم می دهم ،‌تو را به حق این قرآن و به حق مظلومیت پدر و مادرت حضرت زهرا سلام الله علیها که شفاعت شمر را نکنی

مرحوم دربندی یکی از بزرگان بوده ، کتابی هم نوشته است ،‌خیلی مطالبی که در کتب مقاتل نیست ، اینجا هست لکن می گفتند ایشان همه اش در مکاشفه بوده و می دید با چشم باطن بینی‌اش ؛ می دید با همان چشمها واقعه کربلا را ؛‌‌ دید و نوشت داستانهای عجیبی دارد که در کتب مورخین و مقتلهای کربلا نیست . و مرحوم دربندی ملا و مجتهد مسلم در زمان شیخ انصاری بود  و خیلی علاقمند به حضرت ابا عبد الله بود بعد می گفتند که ایشان از نجف آمده بود کربلا بالا سر حضرت ابا عبد الله این غرفه های ضریح را گرفته بود و قرآن هم به یک دستش و می گفت :  یا اباعبد الله ، قسم می دهم  می دهم ،‌تو را به حق این قرآن و به حق مظلومیت پدر و مادرت حضرت زهرا سلام الله علیها که شفاعت شمر را نکنی . این اندازه علاقمند بود و می گفت این بزرگوار حضرت اباعبد الله است و دریاست از محبت و بخشش و هرکسی وصل به او شد خلاص شد آقا . آنوقت این پیر مرد با این سوادش که مجتهد مسلم بود ، قرآن یک دستش و یکدستش هم ضریح را گرفته و حضرت اباعبد الله را قسم می دهد به حق قرآن و به حق پدر ومادرش که مبادا شفاعت شمر را بکند و این اندازه عقیده اش این بوده و همینطور هم هست . به جان امام زمان همین است . اما یک مقدار باشد که سوابق سوئمان را حسابش را برسیم و پرونده های گذشته مان را بایگانی کنیم و بیائیم میدان . خدا شاهد است ممکن نیست احدی را خداوند دست رد به او بزند چون می پذیرد ، قبول می کند و مهربان است ؛ حالا بخواهد قبول نکند ما چه بکنیم آخر ؛ کجا برویم ، پناه به چه کسی ببریم ؟ مسلما به خدا باید پناه برد .

منظور اینکه مرحوم دربندی سوال کرد ، از شیخ انصاری (که شیخ انصاری از مهمین علما بوده و جای حرف در او نیست ) در حالی که مرحوم شیخ انصاری از حرم امیرالمومنین داشت می آمد بیرون و مرحوم دربندی داشت وارد حرم می شد دراین هنگام این دو عالم بزرگوار برخورد کردند به همدیگر ؛ بعد  مرحوم دربندی از مرحوم شیخ انصاری سوال کرد: که آقا شما ملاذ و مرجع شیعه هستید ، در دنیا و من سوالی از شما دارم .  مرحوم شیخ انصاری فرمودند : خوب بپرس که سوالت چیه ؟ عرض کرد که می خواهم سوال کنم که بوسیدن عَتَبه ی امیرالمومنین جایز است یا خیر ؟ عتبه همان ورودی دم درب است همآن چوب سُفت در است ، که عده ای خم می شوند و می بوسند . بعد مرحوم دربندی می پرسد که آیا بوسیدن چوب سفت در جایز است یا خیر ؟ 

مرحوم شیخ انصاری فرمودند : خیر جایز نیست ، که عتبه امیرالمومنین را کسی ببوسد ، جز امام حسن و امام حسین و حضرت سلمان و اویس قرنی آنها می‌توانند عتبه علی را ببوسند. ما که علی را نشناخته ایم چطور عتبه او را ببوسیم .

بعد مرحوم دربندی پرسید پس شما جایز نمی دانید که عتبه علی را ببوسند؟‌! فرمود بله  ببوسند عتبه‌ی امیرالمؤمنین را،  نه از این بابت که عتبه امیرالمؤمنین است ؛‌ چون عتبه علی علیه‌السلام را همان بزرگان باید ببوسند که او را می‌شناسند بلکه عتبه‌ی علی را ما هم باید ببوسیم بعنوان اینکه جای پای زوّار حضرت اباالفضل علیه‌السلام است ;  این عقیده را داشتند آقا اینطور می‌دیدند مطالب را .

ارسال نظرات و دیدگاه های شما

توجه:

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پرتال تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد.
• نظراتی که شامل سئوال شرعی یا نتایج مسابقات باشد منتشر نخواهد شد. ( از فرم تماس با ما استفاده فرمایید)
• نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.
• متن نظر شما می بایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.