البیان

پیامبر اعظم صلّى‌الله‌علیه‌وآله: آن کس که خود را بر مسلمانان مقدم بدارد، در صورتى که مى‌داند در میان مردم کسى برتر از او وجود دارد، به خدا و رسولش و به مسلمانان خیانت کرده است.

سخاوتمندی حسنه‌ای ارزشمند

حکم به عدم اعدام سامری گوساله‌پرست بخاطر داشتن صفت سخاوت

نویسنده : آیت الله سید ابوالحسن مهدوی
سخاوتمندی حسنه‌ای ارزشمند
سخاوتمندی حسنه‌ای ارزشمند

حضرت موسی علیه‌السلام می‌خواست سامری را اعدام کند که از جانب خدای متعال به او وحی شد که سامری را نکش! زیرا او مرد سخاوتمندی بود. آری خداوند متعال به خاطر روحیه‌­ی سخاوتی که در سامری بود حکم او را تخفیف داد با اینکه او مستحق مرگ بود.

وقتی حضرت موسی علی نبینا و آله و علیه السلام از میعاد خود بازگشت و متوجه شد که سامری قومش را فریب داده و گوساله پرست نموده است بسیار ناراحت شد و با برادرش جناب هارون به مجادله و دعوا پرداخت.

قرآن کریم می­فرماید موسی چنان موهای سر برادرش را گرفت و تکان داد که الواحی را که از کلمات پروردگار در کوه طور قرار داشت را به زمین انداخت و پیشانی برادرش را گرفت و با تندی او را مؤاخذه کرد که چرا زحمات مرا بر باد دادی و و جلوی سامری را نگرفتی!

هارون در پاسخ گفت من می­توانستم جلوی سامری را بگیرم اما اگر این کار را می­کردم اختلافی در بین مردم ایجاد می­شد و ترسیدم مرا به خاطر این اختلاف مورد عتاب قرار دهی. [1] حضرت موسی سامری را دستگیر کرد و او را مورد مؤاخذه قرارداد و از چگونگی منحرف کردن مردم سؤال کرد.

سپس تصمیم گرفت او را اعدام کند که از جانب خدای متعال به او وحی شد که سامری را نکش! زیرا او مرد سخاوتمندی بود. [2] آری خداوند متعال به خاطر روحیه‌­ی سخاوتی که در سامری بود حکم او را تخفیف داد با اینکه او مستحق مرگ بود.

 البته بخشش و تخفیف حکم از اختیارات امام معصوم علیه السلام  و همچنین مجتهد جامع الشرایطی است که قائم مقام امام علیه السلام است و تمام اختیارات امام را دارد.

-----------------------

پی‌نوشت‌ها:

1) این نکته دلالت بر اهمیت اتحاد دارد که مشرک شدن مردم را بر اختلاف بین آنها ترجیح داد.

2) « قَالَ أَوْحَى اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ إِلَى مُوسَى علیه السلام أَنْ لَا تَقْتُلِ السَّامِرِیَّ فَإِنَّهُ سَخِیٌّ » الکافی/ج4 /ص41

 

ارسال نظرات و دیدگاه های شما

توجه:

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پرتال تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد.
• نظراتی که شامل سئوال شرعی یا نتایج مسابقات باشد منتشر نخواهد شد. ( از فرم تماس با ما استفاده فرمایید)
• نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.
• متن نظر شما می بایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.